Täitemahlad
Seekordses osas tuleb juttu täitemahladest, millega täidetakse e-sigarettide filtreid.
Juhul kui Te olete otsustanud osta e-sigareti, on paratamatus, et peate koheselt hakkama mõtlema ka täitemahlale. Alati on võimalik osta täidetud filtreid, kuid minu arvates on sellisel juhul tegemist rahakoti mõrvaga. Kordi odavam on täita filtreid täitemahlaga ise - seda enam, et mahlade valik on suur ja poest, kust Te oma e-sigareti muretsesite, ei pruugi olla vajalikku mahla. Mahla, mis just Teile meelepärane on.
Kui Te netis ringi vaatate, siis märkate kindlasti täitemahlade juures märgendeid: PG, VG ja PEG. Tegemist on mahlade põhikomponentidega. Need on:
PG- Propylene Glycol ehk propüleenglükool (propaan-1,2-diool)
VG- Vegetable Glycerin ehk (taimne) glütserool/glütseriin,(1,2,3-triool või 1,2,3-propaantriool)
PEG- Polyethylene Glycol ehk polüetüleenglükool
Allpool ma kirjutan põgusalt ka nende ainete ohust mahlades. Lugege kindlasti!
Tavaliselt kasutatakse mahlades nimetatud ainetest kahte esimest. Kuna nad käituvad mõnevõrra erinevalt, siis õige vahekorra leiab igaüks endale juba ise. Enim kasutatud suhe on 50% VG - 50% PG.
PG annab mahlale rohkem seda õiget suitsu tunnet, kui ta hingetorust alla läheb. Inglise keeles on sellel efektil nimetus throat hit (TH). Kuna eesti keeles sellist head sõna veel ei ole, siis kasutame selleks edaspidi sõna vops. Just seda tunnet (vopsu) ajavadki suitsetajad enamasti taga. Ka nikotiini sisaldus mahlas suurendab vopsu aga sellest juba edaspidi.
Kuna täitemahlad sisaldavad alati ka erinevaid lõhnu, siis just PG on aine, mis toob need lõhnad paremini esile, või õigemini - ei tapa neid ära ja kimudes te tunnete tervet lõhnade ansamblit, mida mahl sisaldab.
Nii nagu igal asjal, on ka sellel medalil kaks külge. Mida suurem on PG sisaldus mahlas, seda vähem ta tossab.
VG seevastu tapab rohkem lõhnu aga annab jälle paremini tossu välja. VG on magusa maitsega ja õrnem.
PEG-i kasutatakse mahlades kõige vähem. Ta ei ole magus ega anna eriti tossu välja. Seda kasutatakse peamiselt teiste ainete nn. lahustina.
Kuna igal mahlatüübil on oma plussid ja puudused, otsivadki paljud suitsetajad just seda päris enda isiklikku retsepti. Vähendatakse ühe või teise aine osakaalu mahlas, et leida enda jaoks õige tossu, vopsu ja maitse (lõhna) suhe.
Tööstuslikes mahlades kasutatakse, küll väikestes kogustes, teisigi kemikaale. Loomulikult on nad kõik tervisele ohutud. Kuna nende osakaal on väike ja tegemist suhteliselt spetsiifiliste ainetega, siis ei hakka ma neid siin lahkama. Kellel huvi, see leiab internetist ise vastused.
Kui eespool mainitud ained moodustavad mahla baasi, siis lõhn on just see, mis neid mahlu eristab. Ma ei teagi, kas oleks õigem öelda lõhn või maitse? Võib-olla maitselõhn? Ma jään siiski lõhna juurde.
Erinevate lõhnadega mahlu on väga palju. Suurimad mehlatootjad pakuvad oma tootevalikus umbes 100-150 erinevat nimetust. Enamik neist klapib teistega aga on ka väga erilisi lõhnu-maitseid. Ma naersin päris tõsiselt, kui leidsin ühe müüja sordimendist ketšupi-lõhnalise mahla. Leiaks makaroni-lõhnalise ka, saaks kõhu täis :)
Suures plaanis jagunevad mahlad kahte gruppi. Tubakalõhnalised ja kõik ülejäänud.
Tubakalõhnalised
Tubakalõhnalised mahlad jagunevad omakorda sigaritubaka (näit Cuban Cigar), piibutubaka (näit French Pipe), muude tubakasortide (näit Turkish Blend) ja tavalise suitsutubaka-lõhnalisteks nagu Marlboro, mis on ka on enimüüdud mahl maailmas. Tegemist on kõige lähema lõhnaga tavalisele suitsule aga ka kõige neutraalsema lõhnaga tubakalõhnaliste mahlade vallas.
Kuid ärge lootkegi, et ta tavasuitsuga üks-ühele sama on. Ei ole, ja ei hakka kunagi olema, kuid peale suitsetamisest loobumist on ta parem kui igasugune suits. Põhjus on väga lihtne, kui tavalises suitsus toimuvad protsessid põlemise teel, siis e-sigaretis põlemine puudub. Üks on võrdne justkui pea toppimisega suitsevasse korstnasse, teisel juhul võib tegevust võrrelda jooksmisega läbi hommikuse udu.
Tubakalõhnadele lisatakse ka igasuguseid muid aineid või lõhnu, nagu näiteks mentool - sellisel juhul saate kimuda juba mentooliga suitsu sarnast toodet.
Tubakalõhnasid saadakse kahel viisil. Esimene ja mitte eriti hää variant, on see, kui baasainesse lisatakse sünteetilisi lõhnaaineid. Kõiksugust sünteetikat aga ei ole eriti tervislik sisse hingata. Teisel juhul saadakse tubakalõhn juba otse tubakataimedest. Sellisel juhul on tegemist nn. looduslike toodetega.
Kõik ülejäänud
Ja tõesti, kõikvõimalikud lõhnad on olemas. Alkoholi-variandid (igasugu liköörid), erinevad pähkli või mitmete marjade, puuviljade, šokolaadi jne, jne, jne lõhnad. Kui sa kujutad ette, et sooviksid mingit väga erilist lõhna, siis on ta arvatavasti olemas.
Nikotiin
Ma ei hakka Teile siin valetama, aga kahjuks on just selle aine näol tegemist võlusõnaga. Kuna pea 95% e-sigarettide kasutajatest on suitsetamisest loobujad või loobunud või ikka veel suitsetajad, siis nikotiin on köieks, mis kahte maailma ühendab. Suitsu ja suitsuvaba maailma. Ta aitab üle saada füüsilisest vajadusest nikotiini järele, kui te suitsetamist maha hakkate jätma (kõlab vähe totralt, kuid nii see on).
Samas, kui Teil ei ole kavas suitsetamist otseselt maha jätta, siis aitab ta hoiduda kõikidest nendest mõttetutest suitsudest, mida Te muidu oma mokkade vahele riputate kuna Teil on lihtsalt igav. Ja mis seal salata, nikotiin on see, mis suurendab vopsu, kui te suitsu alla tõmbate. Nagu ma ka ennist mainisin, siis vops ongi just see, mida enamus meist suitsust otsivad, vähemalt alguses.
Mahlamüüjad/tootjad pakuvad oma tootevalikus erineva nikotiinisisaldusega mahlu. Mahlade nikotiini sisalduse mg (milligrammid), ei näita siiski sama mis tavalistel suitsupakkidel olevad mg-d. Tegemist on mahupõhiste suhetega. Ma proovin seda siin lahti seletada.
Erinevad kimujad kasutavad oma e-sigaretti erinevalt. Mõnel tossab ta hommikust õhtuni hammaste vahel, teised võtavad ta ainult kuus korda päevas välja. Ma panen allpool esitatud vajadused paika kimuja järgi, kes e-sigaretti kasutab sama tihedalt kui enne tavalist sigaretti kasutas. Juhul kui Te nüüd hakkate tõmbama vastava nikotiinisisaldusega e-sigaretti kaks korda rohkem, siis minge lahjema tasandi peale.
None- Nikotiini sisaldus 0 mg, sobib kimujatele kes on juba suitsetamisest loobunud, kes ei ole nikotiiniga kunagi kokku puutunud ega soovi kunagi suitsetamisega algust teha. Teile ei ole seda köit kahe maailma vahel vaja ja vopsuga pole teil samuti asja. Nikotiin on mürk. Kui teil ei ole selleks enam vajadust, siis lõpetage selle tarbimine.
Low- Olenevalt tootjast jääb nikotiini tase mahlas 6 mg juurde. Ma tegelikult ei teagi täpselt, kellele see mõeldud on. Need kimujad, kes on nikotiinist sõltuvuses, suitsetasid tavasigarette kõvasti rohkem kui see nikotiinitase neid aitaks, või annks juurde vopsu. See tase oleks nagu suunatud lastele, kes veel ei suitseta. Miks ta üldse välja on pakutud...kurat seda teab.
Medium- Nikotiini sisaldus umbes 12 mg. Need, kes enne suitsetasid pool pakki päevas.
High- Nikotiini sisaldus umbes 18 mg. Suurim osa suitsetajatest. Kuni poolteist pakki päevas.
Extra High- 24mg. Kõvad suitsetajad. Kaks ja enam pakki päevas.
Siin lõppevad nikotiinisisaldusega mahlad, mida on soovitav filtrisse tilgutada. Kõik nendest tasemetest kangemad mahlad, on tavaliselt mõeldud segamiseks/lahjendamiseks. On inimesi, kes kimuvad ka 36mg sisaldusega mahlu, aga mina ei soovita teil seda teha. Nikotiini näol on tegemist puhtakujulise mürgiga ja selle kuritarvitamine ei too midagi head.
Jätkub.
Subscribe to:
Posts (Atom)